Máte plochou střechu? Věnujte pozornost její údržbě a předejděte nadbytečným nákladům!

Informaci, že plochá střecha je oproti klasické téměř bezúdržbová, se můžete dočíst na nejrůznějších internetových diskuzích a v článcích. Nenechte se ale mýlit! Tato informace není správná. Proč? Ploché střechy, stejně tak jako klasické, se časem přirozeně opotřebovávají a může docházet k závadám, což není nic neobvyklého. Její životnost lze až o ⅔ prodloužit. Jak? Stačí pravidelná kontrola a údržba střechy, která zajistí tu správnou prevenci před případným poškozením a následnými výdaji.
  

Nezanedbávejte údržbu střechy!

Vyvarujete se zbytečným problémům a nákladným opravám – to je naše heslo. Nejlepší cestou je pravidelná kontrola a údržba ploché střechy. Dnes je bohužel tento přístup stále opomíjen. Z našich interních dat jsme zjistili, že téměř 80 % závad na ploché střeše je způsobeno nedostatečnou kontrolou a prevencí jejího stavu.

Pokud není pravidelná údržba provedena, může dojít v lepším případě k “pouhému” zatékání do stropu, k úniku tepla a celkovému poškození izolace. V horším případě může dojít až k narušení konstrukce střechy, což může vést k utržení její části (např. při součinnosti nepříznivého počasí), což s sebou nese značné škody na majetku. Utržená střecha je nevyzpytatelná. Může dokonce způsobit ohrožení na zdraví a životech lidí.

Jaké jsou nejčastější závady na plochých střechách?

Plochá střecha by měla být vždy zbavena od přírodních nečistot. Na jejím povrchu se často usazují nežádoucí nánosy (např. listy stromů, větve apod.). Postupem času, pokud nejsou nánosy odstraněny, se zde tvoří mechy, často dochází k zakořenění nových rostlin, které brání správnému odtoku dešťové vody. Vlivem usazenin voda dostatečně neodtéká a dostane se pod povrch ploché střechy, což může způsobit narušení statiky střechy, ale také celé budovy. Dodržujte pravidelné kontroly a údržby a odhalte problémy včas!

V roce 2021 došlo podle statistik firmy HIPOS s.r.o. k desítkám případů, kdy byla střecha poškozena právě tímto způsobem.

 

Nejčastější poškození plochých střech

 • rozlepení spojů – nekvalitně provedená realizace ploché střechy, použití nekvalitního materiálu nebo nesprávných nástrojů
 • mechanické poškození – k poškození může dojít přímo osobou (např. při montáži antény) nebo předmětem (když anténa spadne)
 • degradace materiálů – způsobena přirozeným opotřebením a stárnutím materiálů – tento proces je urychlen, pokud byl při realizaci použit nekvalitní materiál; nejrychleji se opotřebuje především hydroizolace a tmely (životnost tmelu je pouze 24 měsíců)
 • poškození oplechování – oplechování se nachází na samotné hraně střechy, kde dochází k jeho deformaci a odchlípnutí pod náporem silného větru
 • nedostatečné kotvení střechy, tj. upevnění střechy k budově – kotvení může být chybně provedené nebo je časem opotřebované

Je důležité myslet na to, že problém je potřeba zachytit včas. Často se stává, že jsou odborníci přivoláni k servisu střechy, jejíž poškození nelze opravit, jelikož je v dezolátním stavu. Majitelé střechy se tak nevyhnou nadbytečným nákladům za pořízení nové střechy.  

 

Zjistěte si stav ploché střechy!

Vlastníte plochou střechu, ale nevíte, v jakém stavu se nachází? Máte černé svědomí, že jste kontrole střechy za poslední dobu nevěnovali takovou pozornost, nedbali jste na její údržbu a servis? Údržbu rozhodně neodkládejte na později! Co získáte pravidelnou kontrolou? Prodloužíte životnost střechy až o ⅔ a vy tak můžete ušetřit náklady za realizaci střechy nové.

Zajistěte si odbornou pomoc. Kontaktujte odborníka s žádostí o vypracování technického posudku, který na jeho základě navrhne vhodné kroky k nápravě situace.

Technik provede 5 důležitých kroků: 

 1. zkontroluje a prověří stav střechy i střešního pláště (veškeré detaily a napojení i klempířské prvky)  – na tomto základě vypracuje technický posudek včetně dokumentace 
 2. vypracuje plánek závad a dokumentaci stavu střechy, která splňuje normu ČSN 73 1901-1:2020 a slouží tak jako doklad o kontrole i pro pojišťovny
 3. navrhne řešení a postup k odstranění případných závad a předloží cenovou kalkulaci
 4. domluví si s vámi termín a následně se provede samotná realizace
 5. v případě vašeho zájmu vytvoří servisní smlouvu zahrnující pravidelnou kontrolu a údržbu – o nic se již nemusíte starat, stav i termíny pohlídá za vás

Co ovlivňuje životnost ploché střechy a na co se soustředit?

Mimo pravidelnou kontrolu a údržbu ploché střechy, kterou jsme uvedli výše, životnost ploché střechy ovlivňuje také výběr materiálů, ze kterých je střecha tvořena. Například u fóliové střechy může být výběr materiálu zcela zásadní. Výběr kvalitního a nekvalitního materiálu může dělat rozdíl v životnosti střechy až o 10 – 30 let. Na její životnost má samozřejmě vliv také celková kvalita provedení ploché střechy.
Uvažujete o realizaci ploché střechy? Věnujte pozornost výběru ověřené firmy. Doporučujeme zaměřit se především na reference a recenze zákazníků. Nepodceňujte také kvalitu užité izolace, která výrazně snižuje náklady za energie.

Potřebujete zkontrolovat vaši plochou střechu? Ozvěte se nám!

Nezávazná poptávka

Vyplňte a odešlete formulář nebo nám zavolejte  +420 737 225 130

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Potřebovat budeme

Proč s námi?

Nezávazná poptávka

Vyplňte a odešlete formulář nebo nám zavolejte  +420 737 225 130

Tato stránka je chráněna pomocí reCAPTCHA a platí na ni zásady ochrany osobních údajů a podmínky služby Google.
Odesláním zprávy beru na vědomí zpracování osobních údajů.

Potřebovat budeme

Čím dřív se kontrola střechy provede, tím rychleji a levněji odstraníte závady.
Garantujeme vám, že po sezóně do střechy nepoteče zas.

Jak bude kontrola probíhat?

 1. pošleme zkušeného technika, který střechu a střešní pláště projde a zkontroluje
 2. vypracujeme odborný posudek a technickou dokumentaci (příklad zde)
 3. připravíme fotodokumentaci stavu střechy a správu, která  slouží jako doklad o kontrole i pro pojišťovnu a splňuje normě ČSN 73 1901:2011
 4. na základě podkladů navrhneme řešení, jak postupovat v případě nalezených závad
 5. připravíme kalkulaci případné opravy nebo rekonstrukce střechy
 6. domluvíme termíny a dáme střechu do pořádku
 7. pokud si budete přát, prodloužíme životnost vaší střechy. Připravíme servisní smlouvu, kde se už o nic nestaráte.